Başka bir yöne, kenarlardan aşağılara, oradan içeriye: Jack Halberstam ile bir buluşma

BEDEN - 2     130-137     Begüm Başdaş

Karşı hegemonik olanın ve madunun kuramcısı olarak kendisini tanımlayan Jack Halberstam Mayıs 2014’te Kaos GL Derneği’nin düzenlediği Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Buluşma kapsamında Ankara’daydı. Jack Halberstam, Gülkan/Noir ve ben yorgun bir akşamın sonunda biraz sohbet ettik.1
 

Jack Halberstam ile konuşacağımız konuları düşünürken tek bir soru vardı aklımda: “Mutlu mu olmak istiyoruz?” Daha iyi, daha güzel bir gelecek kaygısından çıktığımız zaman, kendimizi çuvallamanın kollarına bıraktığımızda, ve vahşi yanımızı yeniden sevmeye çalıştığımızda bizi ne bekliyor? Lauren Berlant’ın yaklaşımını bu soruya uyarlarsak2, belki de mutlu olmamızın önündeki en büyük engel mutluluğa olan bağlılığımızdır diyebiliriz. Mutlu olmak konusunda çuvallamaya, mutlu olmak için verilmiş bütün değerlerden ve pratiklerden vazgeçmeye ve yüzümüzü başka yere çevirmeye cüret etmek bize neye patlar? 

BEDEN - 2 Dergisine Git

Kaos Q+

Tunus PTT, PK 12, Kavaklıdere-Ankara

+90 312 230 6277

İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA Logo kaosgldergi.com sitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir.
Validation error occured. Please enter the fields and submit it again.
Thank You ! Your email has been delivered.